4.71/5 (17)

“Bir dil bir insan, iki dil iki insan.” Avrupa Birliği vatandaşları için yaptığı bir araştırmada iyi bir Avrupa vatandaşının sahip olması gereken en kritik 10 yetkinlikten birinin yabancı dil bilmek olarak belirlemiş. İşte size İngilizce öğrenmeniz için bir sebep. Bu sebep yeterli değilse bu yazıda İngilizce öğrenmek için 10 sebep sıralıyoruz.

1. İngilizce Evrensel Dildir

İngilizce dünya üzerinde uluslararası dil olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple ülkeler arası kurulacak her türlü diyalogda İngilizce kullanılmaktadır. Bu durum bizim ülkemiz için de geçerlidir ve Türkçe’den sonra birçok yazılı dokümanda İngilizce dili kullanılmaktadır.

2. Tüm İnsanlar İle İletişim Kurmanızı Sağlar

İngilizcenin evrensel bir dil olması sebebi ile dil ve ırk farkı kişilerin iletişimini engellemez. Birçok ülkede ikinci dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Eğer İngilizce biliyorsanız anadil ve ülke farkı olmaksızın her türlü insan ile kısa süre içinde diyalog kurarak anlaşabilirsiniz. Bu durum sosyal yönünüzü geliştirir ve farklı milletlerden insanları tanımanızı sağlar.

3. İş Hayatında Avantajdır

Birçok büyük şirket sadece yurt içinde değil yurt dışında da varlık göstermekte ya da bir takım ticari bağlantılar içine girmektedir. Özellikle ithalat, ihracat, turizm ve dış ticaret gibi sektörlerde İngilizce bilmeyen kişiler ne kadar eğitimli ve tecrübeli olursa olsun iş bulamamakta ya da bulsa bile kariyer yapma şansı olmamaktadır

4. İnternet Üzerinde Kullanılır

Birçok web sitesi tüm dünyadan kullanıcılara hizmet verebilmek için hizmet dilini İngilizce yapmaktadır. Siz de bilgi edinme ya da eğlence amaçlı bu sitelere giriyorsanız işlem yapmak için İngilizce bilmelisiniz.

5. Akademik Olarak Önemli

Öğretim görevlisi, doçent ya da profesörlük gibi akademik kariyer hedefleyen kişiler için İngilizce şarttır. Yayınlar ve konferanslar çoğunlukla İngilizce olarak yapılmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için yabancı dil sınavlarından belirli bir puan almak gereklidir.

6. Dünyayı Gezmek İçin Anahtar

Birçok dünya ülkesine seyahat izni alırken İngilizce biliyor olmak yeterli olmaktadır. Gümrükten ulaşıma, konaklamadan gezmeye, yemek yemekten problemlerin çözümüne belirli bir seviyede İngilizce işinize yarayacaktır.

7. Genel Kültürünüzü Arttırır

İngilizce bilmek aynı zamanda yeni kaynaklardan yeni ve farklı bilgiler edinmenize de yardımcı olmaktadır. Hem internet hem de basılı kaynakların çoğunluğu ya İngilizce yazılmıştır ya da İngilizce çevirilerine ulaşmak mümkündür.

8. Zevkleriniz Değişir

İngilizce öğrendikten sonra dinlediğiniz yabancı müzikler, izlediğiniz diziler ve filmler sizin için başka anlamlar ifade edecektir. Sanat eserlerine orijinal dil ve anlamlarıyla izliyor olmak farklı bir tat verecektir.

9. Profesyonel Hayatta Fark Yaratır

İngilizce bilmek farklı sektörlerde de fark yaratıp öne çıkmanızı ve iş ortamında aranan bir personel olmanızı sağlamaktadır.

10. Zorunlu Eğitim

İngilizce okullarda zorunlu derslerden biridir ve aynı zamanda da öğretilen ilk yabancı dildir. İngilizce biliyor olmak okul başarınıza olumlu olarak yansıyacaktır.

Yazıyı beğendiniz mi?